Особливості формування ландшафтів Печерська

prev next

Комплексна краєзнавча практика відділень наук про Землю і філософії та суспільствознавства Київської МАН продовжилася заняттям на тему «Формування ландшафтів Печерська».

Печерськ – історична територія, неподільно пов'язана із виникненням та розбудовою Києва. Тут розташовані легендарні місцевості та урочища – Угорське, Берестове, Аскольдова Могила, Перевісище, які згадуються в літописах ІХ-ХІ століть.

Подорожуючи Печерськом, юні МАНівці дізналися про події ІХ ст., битви між варягами за владу у Києві, формування монастирських комплексів на схилах Дніпра та сучасну їх забудову. Розглядаючи малюнки Аскольдової могили Т.Г. Шевченка та М.М. Сажина (ХІХ ст.), учні порівняли їх з сучасним пейзажем.

За кріпосною стіною навколо Лаври видно маківку церкви Спас на Берестові. У Берестові мешкали київські князі Ярослав Мудрий, Святослав Ярославич, Всеволод Ярославич і Володимир Мономах. Тут затверджували державні акти, приймали іноземних послів. У 1072-му споруджено церкву Спаса на Берестові, яка з перебудовами збереглася до нашого часу (в ній поховано київського князя Юрія Долгорукого). Берестове  та церква згадані у літописі за 1072, 1115, 1158, 1173, 1184 роки.

Найбільших перебудов зазнав  Печерськ у другій половині ХІХ ст., коли тут збудували Нову Печерську фортецю. Розглядаючи старовинні карти міста, МАНівці зрозуміли, як використовувався рельєф під час зведення фортеці, подумки  пройшли  містком над урвищем біля Миколаївських воріт.

 

Учні ознайомилися з історією Арсенальських майстерень, заснованих за часів Петра І, які стали найбільшим заводом міста у ХХ ст. Зараз «Арсенал» – це державне підприємство військово-промислового комплексу України у сфері приладобудування, зокрема  – оптичних приладів та оптико-електронних систем.

На занятті учні дізналися про топонімічні особливості району, про людей, з іменами яких пов’язана історія вулиць Печерська.

Подорож з ІХ у ХХІ століття тривала більше трьох годин.

Фотогалерея

foto
Шановні колеги і вихованці, щиро вітаємо вас з Великоднем!
Всi фото more

Опитування

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН