МАНівці продовжують відвідувати літню хіміко-біологічну школу та відкривати для себе світ хімії

prev next

18 червня для вихованців Київської МАН цікаву лекцію на тему "Сучасна органічна хімія – від нових біологічно-активних речовин до наноматеріалів" провів старший викладач, асистент кафедри органічної хімії та технології органічних речовин ХТФ НТУУ "КПІ ім. I. Сікорського", кандидат хімічних наук Кушко Андрій Олегович. Метою лекції було ознайомлення учнів із  роллюорганічних сполук в існуванні живих організмів. Адже органічна хімія – це галузь науки, яка займається розробленням методів синтезу та вивченням будови, властивостей, реакційної здатності органічних сполук різних класів, які відіграють ключову роль в існуванні живих організмів.

На даному етапі розвитку органічної хімії найвагоміші відкриття виникають на межі перетину цієї науки з фізикою та біологією, але фундаментом все одно залишається органічна хімія. Зокрема, нанотехнології. Що це таке? Нанотехнологіями  в широкому значенні слова прийнято називати міждисциплінарну галузь фундаментальної і прикладної науки, в якій вивчаються закономірності фізичних і хімічних систем протяжністю порядку декількох нанометрів (нм) або часток нанометра (нм – це 10−9 м).

За прогнозами журналу Scientific American, вже в найближчому майбутньому з'являться медичні пристрої розміром з поштову марку. Їх достатньо буде накласти на рану. Цей пристрій самостійно проведе аналіз крові, визначить, які медикаменти необхідно використовувати, і уприсне їх в кров.

Після прослуханої лекції учні попрямували до  лабораторії та виконали роботу на тему «Якісні реакції на різні класи органічних сполук».  Керував процесом асистент кафедри хімії та технології органічних речовин Гайдай Олександр Васильович. Дуже продуктивною виявилась практична частина, адже Олександр Васильович скомбінував заняття таким чином, щоб поєднати теорію з практикою. Після кожного теоретичного блоку учні закріплювали знання на практиці, що є дуже ефективно для засвоєння знань. Так як серед присутніх були учні 7-го класу, які тільки починають знайомитись із хімією, лектор пояснював хід лабораторного заняття, починаючи з найменшої одиниці органічних сполук. Далі протягом заняття було виконано ряд дослідів. Першим був дослід добування ацетилену з карбіду кальцію, другим – найсмачнішим – утворення ізопентилацетату, оскільки ізоамілацетат, що спливає на поверхню води, в результаті реакції має грушевий аромат цукерок «Дюшес», тому учням особливо сподобався цей дослід. Третім та четвертим МАНівці добували гліколят та гліцерат міді, а також був дослід про відкриття галоїдів, проба Гольдштейна, в результаті якої учні спостерігали яскраво-зелене або синювато-зелене полум’я внаслідок згорання утворених галоїдних сполук міді. Явище досить цікаве. І наприкінці особливо запам’ятався дослід реакції срібного дзеркала, де кожен з учасників переконався на практиці, яким чином раніше забарвлювалися новорічні іграшки, оскільки самостійно виконали реакцію, але у пробірці. І останнім дослідом приготування рослинного пергаменту учні спробували розірвати фільтрувальний папір, але їм це не вдалося, оскільки папір був змочений сірчаною кислотою до цього, потім промитий водою та нейтралізований розчином аміаку, що призвело майже до його дерев’яніння. Після успішного проведення досліджень працівники факультету зробили маленький подарунок для учасників школи та дозволили їм залишити пробірки із забарвленням, внаслідок реакції срібного дзеркала та шматочки затверділого пергаменту. Вдячні школярі подякували за цікаві експерименти та особливо – за подарунки і пообіцяли завітати до університету у найближчий час.

Згідно із програмою літньої школи, далі усі охочі відвідали науково-технічну бібліотеку імені Г.І. Денисенка та завітали на пізнавальну лекцію про «Маятник Фуко» – маятник, що демонструє обертання Землі навколо своєї осі. Провідний бібліограф Миргородська Любов Анатоліївна з великим натхненням розповіла про історію виникнення маятника. Спочатку сам пристрій було продемонстровано у вузьких колах, але він так вразив президента Французької республіки Луї Бонапарта, який згодом став імператором Наполеоном ІІІ, що той запропонував Фуко повторити дослід привселюдно під куполом Пантеону в Парижі. Цю демонстрацію у 1851 році і прийнято вважати дослідом Фуко. Дослідник підвісив під куполом металеву кулю масою 28 кг на сталевому тросі довжиною 67 м із закріпленим вістрям. Таке кріплення дозволило маятнику вільно коливатися в усіх напрямках. Під кріпленням була здійснена кругова огорожа, по краю якої – піщана доріжка, таким чином, щоб маятник при її перетині міг прокреслювати відмітки. Період коливання маятника становив 16,4 с. При кожному коливанні відхилення від попереднього становило 3 мм. Приблизно за 32 години маятник зробив повний оберт та повернувся в перше положення. У приміщенні бібліотеки маятник урочисто було запущено 24 лютого 2011 року. На сьогодні маятників Фуко дуже багато по всьому світі: у політехнічних та науково-природничих музеях, наукових обсерваторіях, планетаріях, в університетських лабораторіях та бібліотеках. Всюди ці прилади просто і в абсолютно доступній формі демонструють факт обертання Землі навколо своєї осі, таким чином підтверджуючи геліоцентричну теорію Миколи Коперника, дослідження і висновки Галілео Галілея і інших видатних фізиків і астрономів минулого і сучасності.

Окрім наукової, маятник Фуко виконує і дуже важливу просвітницьку функцію. У всьому світі кожного дня тисячі дітей, молоді і просто зацікавлених людей знайомляться з основами фізики Землі, з побудовою космічної системи та астрономією. Довжина підвісу маятника – 22 м, вага кулі – 43 кг, діаметр кулі – 28 см. Встановлення його саме тут вважається цілком логічним: бібліотека завжди була і лишається головним місцем зберігання та розповсюдження фундаментальних, теоретичних знань та практичних посібників і матеріалів. У цій великій книгозбірні є також і література стосовно маятника Фуко. З великим захватом учні слухали розповідь про маятник, ставили запитання та пообіцяли відвідувати бібліотеку все частіше.

Бажаємо усім творчих успіхів і дякуємо працівникам бібліотеки за цікаву лекцію. До нових зустрічей!

 

 

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН