Імунологія. Сфінкс 20-го сторіччя відкриває свої загадки

Лекція з такою назвою завідувача лабораторії імунології клітинних рецепторів Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, члена-кореспондента НАН України, доктора біологічних наук, професора Марини Володимирівни Скок стосувалася науки про захисні реакції організму, які спрямовані на збереження його структурної, функціональної цілісності і біологічної індивідуальності – імунології. Як завжди, на заняття лекторію «Передові рубежі біології» зібралося багато слухачів. На цей раз 8 листопада до Інституту біохімії, де відбулася лекція, завітали учні та студенти з 27 вищих та загальноосвітніх навчальних закладів м. Києва – переважно члени Київської МАН та її випускники. Варто відзначити, що Марина Володимирівна – теж колишній член Малої академії і наразі є відомим вченим-імунологом. Наукові праці очолюваної нею лабораторії присвячені дослідженню нікотинових ацетилхолінових рецепторів (нАХР), експресованих як в центральній нервовій системі, так і в імунних клітинах і внутрішньоклітинних органелах, а також антитіл проти нАХР як чинників впливу на нАХР за фізіологічних умов та як інструменту для дослідження.

У вступній частині лекції були наведені відомості про виникнення, розвиток та становлення класичної імунології. Охарактеризовано роль і здобутки засновників та визначних діячів цієї науки: Еміль фон Берінг – перша у світі Нобелівська премія (1901 р.) за відкриття антитоксинів (антитіл) проти дифтерійного токсину; лауреати Нобелівської премії (1908 р.) Ілля Мечніков – за створення фагоцитарної теорії імунітету та Пауль Ерліх – за створення теорії гуморального імунітету; лауреат Нобелівської премії (1960 р.), автор клонально-селекційної теорії імунітету Френк Макфарлейн Бернет – за створення теорії імунологічної толерантності; Родні Портер і Джеральд Едельман – лауреати Нобелівської премії (1972 р.) за встановлення хімічної структури антитіл; лауреат Нобелівської премії (1987 р.) Судзумі Тонегава – за встановлення будови генів імуноглобулінів; Баруй Бенацераф, Жан Доссе і Джорж Снелл, лауреати Нобелівської премії (1980 р.) – за відкриття головного комплексу гістосумісності; Пітер Догерті і Рольф Цинкернагель, лауреати Нобелівської премії (1996 р.) – за відкриття МНС-рестрикції імунної відповіді.

Юні дослідники дізналися про головні загадки імунології ХХ сторіччя, які на сьогодні, в принципі, з’ясовані, але потребують подальшого свого вивчення:

  1. Яким чином імунна система може розпізнати безкінечну кількість антигенів навколишнього середовища?
  2. Чим відрізняється імунне розпізнання у клітинному та гуморальному імунітеті?
  3. Чому імунна система не атакує власні клітини та тканини?

На яскраво оформленому демонстраційному матеріалі у схемах та рисунках були представлені: будова антитіла, будоваголовного ко́мплексу гістосумі́сності І та головного ко́мплексу гістосумі́сності ІІ,механізм дії клональної селекції,реаранжування генів імуноглобулінів, порівняльна будова активних центрів В-клітинного та Т-клітинного рецепторів,стадії розвитку В-клітин, поділ імунної відповіді на гуморальну і клітинну ланки, розпізнавання антигену з головного ко́мплексу гістосумі́сності, негативний відбір В-лімфоцитів – контроль здатності В-клітинного рецептору впізнавати власні антигенита ін.

З великою увагою та захопленням присутні слухали цікавий і дещо складний матеріал, поданий з високою педагогічною майстерністю. Опісля були вичерпні відповіді на питання з аудиторії, яка палко дякувала своїй в минулому колежанці за змістовну, чудово прочитану лекцію.

Наступне заняття в рамках Лекторію відбудеться 13 грудня, на якому з лекцією «Сучасна мікроскопія живої клітини» виступить зав. лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, доктор біологічних наук, професор Олександр Петрович Демченко.

Фотогалерея

foto
Розпочала роботу Лабораторія лідерства та фасилітаційних практик Київської МАН
Всi фото more

Опитування

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН